Lilypie Premature Baby tickers تربیت و پرورش کودک - خلاصه کتاب کلیدهای رفتار با کودک دوساله- بخش اول

تربیت و پرورش کودک

هدف از تربیت کودک پرورش انسان است و این کار به درستی انجام نمی گیرد مگر از روش انسانی

در این کتاب مهمترین خصلت دوسالگی تلاش کودک برای کسب  استقلال بیشتر و تکاپو برای شناخت و کشف دنیای اطرافش عنوان شده. او نیاز دارد استقلال خود را از ما اعلام کند و هویت خودش را از ما جدا کند به همین دلیل  است که می خواهد کارهایش را خودش انجام دهد و ما را از خود براند و حتی وقتی می دانیم که دوست دارد "بلی " بگوید " نه" می گوید و از آنجایی که هنوز به اندازه کافی عاقل نشده است، پیامد کارهایش را نمی تواند درک کند  و ممکن است امنیت و آرامش خود و والدینش را به خطر بیندازد.

شیوه هایی که در برخورد و نحوه رفتار کودکان دو ساله به آنها اشاره شده از قرار زیر است:

انضباط

منظور از انضباط آموزش دادن و تربیت کودک به طوری که زندگی را برای او و اطرافیانش لذت بخش کند. رویکرد انضباطی باید متعادل باشد و هیچ شیوه واحدی در تمامی موارد کارایی ندارد. علت موفقیت رویکرد این است که خوش رفتاری را تشویق می کند و در عین حال در نظر می گیرد بعضی اوقات لازم است رفتار بد فرزند قطع شود. رویکرد انضباطی سه حیطه را در نظر می گیرد:

-انتظارات واقع بینانه: یعنی تو قعات ما از کودک دو ساله باید متناسب با سن او باشد چون بسیاری از رفتارها و بد رفتاریهای کودک دوساله نتیجه تمایل او به استقلال، کنجکاوی، سطح فعالیت و نتیجه توانایی محدودش برای اندیشیدن به نتیجه کارهاست. بنابراین با تحسین کردن کارهای خوب و باز داشتن از رفتار بد، باید فرق رفتار خوب و بد را به او آموزش دهیم.

- تغییر محیط: کودک دو ساله زمانی خوب رفتار می کند که در محیطی امن و متناسب با سن خود قرار گیرد و فضای کافی برای بازی کردن و جست وخیز داشته باشد.

-تعیین حدود: منظور همان وضع قوانین برای ایمنی بچه است. مثلا" "هنگاهی که در خیابان قدم می زنیم باید دست من را بگیری" " اجازه نداری اسباب بازیهایت را پرت کنی" " آدمها و حیوانات را نمی زنیم". برای اینکه مطمئن شوید . فرزندمان قوانین را می فهمد در چشم او نگاه کنیم، دستمان را روی شانه او بگذاریم و آرام صحبت کنیم.

واکنش نشان دادن به بد رفتاری

این یک واقعیت است که بچه ها بعضی اوقات بد رفتاری خواهند کرد چون مبارزه با قدرت ما به عنوان قانونگذار بخشی از اعلامیه استقلال آنهاست. یک کودک  دو ساله بعضی اوقات قانونی را زیر پا می گذارد  و مبارزه طلبانه به ما چشم می دوزد انگار می خواهد بگوید " تو خیال می کنی می توانی جلوی من را بگیری"  این رفتار بخشی طبیعی از مرحله فعلی رشد اوست و موفقیت ما در مقابل رفتارهای او به عکس العملمان بستگی دارد والدین اغلب عکس العملهای زیر را نشان می دهند که معمولا کارایی ندارد:

-داد زدن: اگر هگاهی به لحن جدی به فرزندتان دستوری دهید و او را سرزنش کنید مسئله را جدی می گیرد ولی اگر چهره حالت بر افروخته و عصبانی داشته باشد  و مرتب این مسئله تکرار شود از تاثیر آن کاسته می شود. چون کودک دو ساله گاهی می خواهد بداند اگر شما را عصبی کند چه اتفاقی می افتد  و اگر کنترل صدایتان را از دست بدهید احساس می کند که او کنترل رفتار شما را در دست گرفته نه شما کنترل او را.

- هشدار دادن: وقتی والد با لحنی قاطع به کودک یاد آوری می کند که اگراز بد رفتاری دست بر ندارد چه اتفاقی خواهد افتاد ، بعضی بچه ها کار خود را کنا می گذارند." اگر دست من را نگیری از فروشگاه می ریم بیرون" و لی تکرار این هشدارها باعث می شود کودک توجه نکند چون می خواهد بداند آیا واقعا" به تهدیدهایتان عمل می کنید یا نه.

سیلی و کتک زدن: این هم یک روش مقطعی است و بدترین پیامدی که دارد این است که کودک یاد می گیرد که وقتی عصبانی است می تواند به جای استفاده از کلام دیگران را بزند. اغلب والدینی که کودکان خود را کتک می زنند کسانی هستند که در بچگی از پدر و مادر خود بسیار کتک خورده اند.

قطع فعالیت

این همان روشی است که دکتر جینات از آن به عنوان "عمل به جای تنبیه" تعبیر می کند و در پستهای قبلی به آن اشاره کردم. زمانی که فرزندمان قانونی را آموخته باشد اما باز هم آن را زیر پا بگذارد بدون اینکه آرامش خود را به هم بزنیم یا دچار هیجان زدگی یا خشم بشویم کودک را به جای دیگری می بریم به طوری که مانع از ادامه فعالیت او بشویم. مثلا" وقتی در بازی کودکان دیگر را می زند او را ازمحل دور کنیم و برای چند دقیقه اجازه ندهیم بازی کند. معمولا دو دقیقه برای دو ساله ها کافی است و لی بعضی بچه ها در این موقع قشقرق به پا می کنند باید توجه داشت با طولانی شدن این حالت حتی ممکن است فراموش کند به چه علت او را از محل دور کردیم. بعد از اتمام زمان قطع فعالیت برای یک لحظه کودک خود را در آغوش بفشاریم و اجازه دهیم به فعالیت جدید بپردازد. این روش اگر چه برای کارایی به زمان زیادتری نیاز دارد ولی بسیار موثر تر و انسانی تر است.


- لازم می دانم از دوست عزیزم فائزه که این کتاب را در اختیارم قرار داد تشکر و سپاسگزاری کنم.

کلیدهای رفتار با کودک دو ساله،ُعنوان اصلی:Keys to parenting your two-year-old
نویسنده: زوبیک، مگ،مترجم: رئیسی طوسی، سارا،ناشر: صابرین، کتاب های دانه

نوشته شده در یکشنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۹ساعت توسط صبا| |